Autor Tema: Šta je TC (Temperature Control), kako radi i čemu služi?  (Pročitano 19566 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže alexdja

• Senior vaper
Sa promenom pina, dobio sam kvalitet pare i način uvlačenja vazduha kako mi odgovara, sada i temperatura ide niže, 175 - 185 °C (još tražim...),  sa 6mg...

Nije loše, već, da li može još bolje, videćemo...

A treba i nikl da stigne...  :pivoo

Sad mi fali još neki atomizer za ove glave i TC varijantu, da mogu da oslobodim mali eGoONE  koji mi služi za stealth mode vape...
       Nema više divljeg bučka.  :((

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
  • ‘To Start Press Any Key'. Where's the ANY key?
Da li je neko od članova koristio CLR Ti glave na iStick 40W, i ako jeste - na koju temperaturu je podesio?

Danas sam probao ovaj mod sa CLR Ti glavama, matematika iz prvog posta ove teme izgleda nije baš najtačnija. Naime, pošto iStick 40W spada u modove koji nemaju podešavanje za Ti grejače nego su predefinisani za Ni, treba na ekranu podesiti temperaturu nižu od one koju stvarno želimo tj ciljamo. Prvi post teme kaže da je ta razlika 50C, ali mi danas praksa a večeras i matematika kažu drugačije.

Probaću da budem što je moguće jednostavniji i jasniji u računu, ako nisam vičite  ^-^ Dakle, fazon je u sledećem: imaš grejač CLR Ti od 0.5oma i želiš da ga poteraš na 240C (inače koristim grejače na nižoj temp, ovaj CLR Ti ima veliki prečnik zavojnice pa traži malo veću temperaturu). Sobna temperatura je 20C, dakle žica treba da se ugreje za 220C.

Kada se žica zagreje, otpor joj se poveća i sada iznosi X oma. Po formuli to izgleda ovako:
(XΩ - 0.50Ω) / (0.0035 * 0.50Ω) = 220°C
Prostim množenjem se dobije XΩ - 0.50Ω = 0.385 Ω, dakle X=0.885. U prevodu, da bi se Ti žica zagrejala na 240C njen otpor treba da se sa početnih 0.50 oma podigne na 0.885 oma.

Ako nemaš TC mod koji ima opciju za Ti žicu nego koristiš npr iStick 40W koji je predefinisan za Ni, on će primenjivati formulu za nikl. Kod grejača od nikla, da bi se otpor sa početnih 0.50 oma podigao na 0.885 oma treba ga zagrejati za Y stepeni. Y se računa po istoj formuli kao gore, samo je TCR koeficient različit:
(0.885Ω - 0.50Ω) / (0.006 * 0.50Ω) = Y. Dobije se da je Y=128C, kada se doda sobnih 20C dobije se 148C. Drugim rečima, treba na ekranu postaviti 150C odnosno 90C niže nego što bi to bilo u Ti režimu!

Ova računica naravno nije 100% tačna, uvek postoji mogućnost odstupanja kod TCR koeficienata, očitanih otpora, itd... Meni je sa CLR ti glavom vejp bio otprilike isti na nekih 80C razlike, probao sam i na još 2 TC moda.
Suština u tome da razlika između prikazane i stvarne vrednosti temperature kada se Ti grejač koristi u Ni režimu nije konstantna. Zavisi od početne vrednosti grejača i temperature koja se gađa, pa ide od 50C do 90C!

Sačekaću da vidim da li još ko ima neka saznanja po ovom pitanju, pa da promenim zvanične podatke na sajtu.
« Poslednja izmena: Oktobar 11, 2015, 03:54:07 pre podne Shaka Zuluf »
Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Van mreže alexdja

• Senior vaper
Evo iznad tvog posta, moja dva, baš ta kombinacija...

Bez promene pina (sa obične CLR ili CL glave) nikako ne mogu da parim jer apsolutno mi ne odgovara D2L...

A što se temperature tiče, hm...

Ispo 180 stepeni nešto neće baš da radi...

Edit: Evo stavih novu CLR Ti 0.50 i na 6mg, parim na nekih 185 stepeni...
« Poslednja izmena: Oktobar 13, 2015, 12:54:04 pre podne alexdja »

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
Moramo da se organizujemo konačno da sednemo negde, pa da vidimo o čemu se radi. Nemam iStick i ne mogu da proverim da li je do njegovih podešavanja ili je do moje matematike, ali sam na 2 TC moda i tom istom CLR Ti glavom dobijao otprilike isti vejp na 170C u Vt-Ni režimu kao na 250C u VT-Ti režimu.

U svakom slučaju, bitno je da se krene od osetno niže vrednosti pa podiže da bi se našao sweet spot  ::namig

Van mreže alexdja

• Senior vaper
Slažem se...   :dobarpost

Van mreže Robert

• Stara garda
' protection ' što se pojavljuje na displeju  znači da nije dovoljno natopljen grejač? Ili je deo TC sistema?
Sa LVC Ti grejačem je jako retko ispisivao. Danas sam počeo sa Ego One CLR Ti i mnogo više puta pokazuje.
Zanima me šta kaže kad je atomizer skroz prazan?
Protection ostaje i to je to?
« Poslednja izmena: Oktobar 13, 2015, 11:37:31 posle podne Robert »

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
Ne, u momentu kad se na ekranu pojavi "protection" je postignuta zadata temperatura grejača i uređaj ga više ne greje. To se uvek mora pojavljivati u TC režimu jer tako funkcioniše: brzo podigne na temperaturu koju si postavio i onda je održava tako što na tren pusti da se grejač ohladi, pa ga dogreva.

Sa suvim grejačem bi stalno pisalo "protection", ili bi možda izašla poruka da nema tečnosti ako je uređaj isprogramiran da prepozna suv grejač (npr 2-3 sekunde je bez prekida u "protection" stanju).
« Poslednja izmena: Oktobar 13, 2015, 11:38:05 posle podne Shaka Zuluf »

Van mreže Robert

• Stara garda
Cool
Thanks

Van mreže Robert

• Stara garda
Odg: Šta je TC (Temperature Control), kako radi i čemu služi?
« Odgovor #23: Novembar 07, 2015, 05:22:48 posle podne »
Da li je neko probao SS žicu?    Ako jeste,  koja se pokazala najboljim?
Vidim da ima više vrsta (304, 316L, 317..)
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2015, 05:26:06 posle podne Robert »

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #24: Novembar 07, 2015, 05:48:21 posle podne »
I mene interesuje, a nemam kad da se bavim istraživanjem. Vidim da se SS hvali na više mesta, moraće da bude proban :D

Van mreže Robert

• Stara garda
« Odgovor #25: Novembar 07, 2015, 06:31:47 posle podne »
Jako ga hvale, i kažu da je najbezbedniji materijal.
Uzeo bih sledeće nedelje, samo ne znam koju vrstu , koju debljinu

Ps: Probao sam pre jedno mesec dana na Dicodes dani extreme v2 , ss 304 ; 1.3 Ohm -a, koji se grejao na 220 °C do 1.6 Ohm. Para je bila fantastična
Pretpostavljam da kod VTC Mini neće moći preko 1 Ohm.
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2015, 06:46:01 posle podne Robert »

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #26: Novembar 07, 2015, 10:57:25 posle podne »
Ako se na nekom drugom uređaju TC setap zagrejao do 220C, ne razumem zašto ne bi i na VTC-u? Ili misliš da bi mu na ekranu podesio 220C a on se u stvari zagreje na 150?  :ignorisi
Kod svih modova postoji ograničenje od max 1 om za TC, ali to je startno ograničenje odnosno nešto što proverava pre nego pusti struju. Nakon toga je samo odabrana temperatura faktor koji određuje ponašanje.

Van mreže tabbywrc

• Junior vaper
  • **
« Odgovor #27: Novembar 07, 2015, 11:07:00 posle podne »
Kad smo vec kod SS zice, osim sto je dosta bezbednija od nikla jer se moze raditi dry burn, dosta je i stabilnija pri radu. U poredjenju sa Ni200 dosta deblja zica ima dosta veci otpor pa nema potrebe trpati mnogo namotaja. Primera radi, sa niklom 0.3 koji vecjna koristi 8-9 namotaja oko burgije 2.5mm daje otpor ~0.12 oma, SS zica debljine 0.50mm sa 6 namotaja daje ~0,35oma.
Sam rad vtc minija sa SS zicom je dosta stabilniji jer mnogo manje seta otpor pri grejanju. Takodje, sa istom, podesavanje wati pri istoj temperaturi se itekako odrazava na jacinu rada.

Ostavio sam alkohol, sokove i vodu sam pobacao.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #28: Novembar 07, 2015, 11:59:12 posle podne »
G-dine Tabi, od vas čovek uvek može dobiti validnu informaciju. Za'valjujem duboko, što bi se reklo  :kreza: :P

Koji SS koristiš i koja je među njima razlika?

Van mreže tabbywrc

• Junior vaper
  • **
Trenutno koristim 316l 0,50mm sa vapemeshcompany, To je ujedno i jedina koju sam ozbiljnije testirao. Imam i nekih sa ft-a 0.30mm ali definitivno nije to to. Dakle, samo nabavka sa ozbiljnog sajta i nema brige.  317 treba da nabavim, mislim da su tu neke finese u pitanju.
« Poslednja izmena: Novembar 08, 2015, 12:29:02 pre podne tabbywrc »

Ostavio sam alkohol, sokove i vodu sam pobacao.