Autor Tema: Da li su grejači najveća opasnost u e-cigareti?  (Pročitano 1296 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
  • ‘To Start Press Any Key'. Where's the ANY key?
Da li su grejači najveća opasnost u e-cigareti?
« Topic Start: Maj 27, 2015, 04:44:07 pre podne »
Naš stari prijatelj dr Farselinos je nedavno gostovao u jednoj radio emisiji o e-cigaretama. Izneo je neke zapanjujuće tvrdnje o grejačima koje koristimo a koje će nas, ukoliko su tačne, naterati da u potpunosti menjamo mnoge svoje rutine.

Poslušajte i sami, od 44.30 kreće deo o grejačima:

Ukratko, Farselinos tvrdi da se grejači NIPOŠTO ne smeju zagrevati do usijanja (dry burn, sabijanje namotaja) jer se tada menja molekularna struktura istih i oni nakon toga ispuštaju vrlo toksične materije. Ovu tvrdnju su odmah osporili neki stručni vaperi, zato bi trebalo konsultovati materiju i izvore znanja da bi proverili o čemu se zapravo radi.
« Poslednja izmena: Maj 27, 2015, 04:48:57 pre podne Shaka Zuluf »

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Van mreže Marko

• Novajlija
  • *
Odg: Da li su grejači najveća opasnost u e-cigareti?
« Odgovor #1: Maj 27, 2015, 10:32:39 pre podne »
Pratim komentare na ovu temu vec par dana i najvise problema izaziva cinjenica sto je Dr.Farasalinos rekao da "sumnja" da dolazi do toga. Postavlja se veliki broj pitanja, a izmedju ostalog, da li usijavanje grejaca stvara okside metala, ili ostaju na grejacu neke druge cestice koje kasnije u reakciji sa tecnoscu mogu da stvore negativan efekat. Da li je samo usijavanje dovoljno ili mora da se dodje do temperature od 1200/1500c*(za kantal) pre nego sto dodje do toga, da li se negativni efekti usijavanja umanjuju ili eliminisu ako grejac operemo vodom ili alkoholom nakon usijavanja, itd.

Usijavanje grejaca je  nacin za izbacivanje hot spotova, pravljenje samog grejaca, ili njegovo ciscenje, i licno cu da probam da smanjim to u sto vecoj meri. Verujem da sva njegova dosadasnja istrazivanja pokazuju da se veca kolicina stetnih materija javlja u "uslovima suvog povlacenja" kada fitilj nije natopljen sa tecnoscu, od raznih hemikalija do teskih metala ali postavlja se pitanje da li se oni javljaju kao posledica spaljivanja fitilja ili samim usijavanjem grejaca. Mislim da se Farasalinos malo zaleteo, i da je preneo rezultate istrazivanje sa jedne teme na drugu, vise se koristeci iskustvom nego dokazima da bi dosao do zakljucka. To mi je neobicno za njega jer se i sam bori protiv te vrste "naucnog" iznosenja zakljucaka vec duzi niz godina i sam zna koliko je to opasno ali bih voleo da vidim vise istrazivanja na ovu temu i da vidim u kom pravcu ce se razvijati diskusija.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #2: Maj 27, 2015, 01:38:16 posle podne »
Baš tako, tema tera na ozbiljno razmišljanje. Farsalinos se do sada nije zaletao sa neproverenim ocenama a ovde zvuči prilično uvereno, valjalo bi dobro istražiti materiju o kojoj je pričao.

Van mreže Marko

• Novajlija
  • *
« Odgovor #3: Maj 27, 2015, 02:19:58 posle podne »
To mi i stvara konfuziju, sa jedne strane zvuci prilicno ubedjeno ali celu pricu pocinje sa komentarom da sumnjaju da je to tako, umesto da kaze da su uradili merenja i da su sigurni da je to tako.

Vecina stetnih materija se javlja u slucaju pregrevanja grejaca u situaciji kada je ostalo premalo tecnosti da ohladi grejac. Mislim da su potrebna merenja koja bi pokazala da li samo usijavanje grejaca menja molekularnu strukturu metala, kako on tvrdi, da li je efekat trenutan ili ima neku vrstu odlozenog dejstva, da li se stvara na grejacu trajni sloj oksida koji je stetan, ili ispiranje grejaca nakon usijavanja eliminise taj efekat, na koji nacin dolazi do transfera stetnih materija u tecnost, itd. Mnogo je pitanja na koja je trebalo odgovoriti pre nego sto je izasao sa takvom izjavom.

Van mreže chikavili

• Vaper!
« Odgovor #4: Maj 27, 2015, 02:46:52 posle podne »
Evo, covek malo razjasnio sam:
http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/research/research-2015/212-db

"How much is metal exposure elevated by dry-burning the coils? Probably not very much. That is why we think the vapers have over-reacted to my statement on RY4radio."

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #5: Maj 27, 2015, 02:52:53 posle podne »
E sad nek mi on namota grejače koje sam sinoć u magnovenju bacio! Svih... 3 :D

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #6: Maj 27, 2015, 09:24:36 posle podne »
Covek je kvarljiva roba ... pogotovo kad su veliki igraci i novac u pitanju .

Ali da zanemarimo misao koja je proletela ... vaperske igracke su se malo otele kontroli i verujem da njegova upozorenja ( uz dodatak MOZDA sa njegove strane  ) se ipak odnose na neke extremne igrarije koje hvataju maha a drzati sve pod kontrolom nije bas lako .
Vise verujem da ima logike u nekom prethodnom upozorenju da treba paziti na slucajno uvlacenje pare pri DB sto ima logike i jasno kaze driperima sta rade kad ostanu bez tecnosti ... nego u extremnu opasnost kad se promeni sastav metala pri besomucnom przenju pri setapu  ... pa ne pravi se nuklearna bomba .
Nisam sigurna da bi manje olova ili nekog drugog teskog metala ( cega nema u grejacima) udahnuli na sred neke raskrsnice dok cekamo zeleno nego pareci

Shaka idi trci po grejace , mozda jos nisu odleteli  :beeee

I da , niko nije rekao da parenjem dobijamo banjsko leciliste sa ukusom ozona ... ali da smo izbegli bar 4000 otrova iz cigarete , to jesmo ... ja ne brinem , a sto volim da usijam grejac i poslozim ga kao narukvice ... divota  :djuska

Van mreže GoranV

• Junior vaper
  • **
« Odgovor #7: Maj 27, 2015, 10:12:53 posle podne »
Kad bi to bilo tako onda bi takodje i svi koji se greju na termoakomulacionu pec isto tako lose prosli tj. trovali se. Kantalski grejaci u TA peci dostizu visoke temperature. Moze se npr. kad se zamraci prostorija videti narandzasto svetlo koje jos dugo isijavaju grejaci kada se TA pec napuni do maximuma. Otprilike je takva boja (temperatura) i pri dry burn-u. Takodje bi i takozvane kvarcne peci u tom slucaju ispale stetne... I ko zna sta jos...

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #8: Maj 27, 2015, 11:28:19 posle podne »
Ne bih se zaletao sa lepljenjem etiketa i skrivenih motiva, pogotovo ne Farselinosu koji se za sada dokazao kao "naš" čovek. Iskreno se nadam da se radi o grešci tj preterivanju sa njegove strane, što će se sigurno i razrešiti u danima koji slede.

Isto tako mi smeta proizvoljno tumačenje onoga što je izrekao, ponekad neke stvari tumačimo vrlo usko i ostrašćeno, poput onih koji nas napadaju a kojima to mnogo zameramo. Sad mi fali Robert sa svojim puff counterom :rofl, ali eto on ima podatak koliko puta dnevno uvuče paru u sebe, mislim da sam ja na barem 50% većoj brojci od njega a daleko sam od ekstrema u ovom sportu. Tada se ne može tumačiti sa "sigurno ima manje nego tu_i_tu" jer mi to ne znamo, samo bi voleli da je tako.

Btw, sad vidim: moj 1000-ti post, postao sam "Stara garda"  :djuska :pivoo

Van mreže Robert

• Stara garda
« Odgovor #9: Maj 28, 2015, 11:41:08 pre podne »
cestitam za 1000  :-)) :rukaruci Stara garda

[300-400 puff-a na dan , ~ 5 sekundi po jedan puff  ;D ]

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #10: Maj 28, 2015, 12:13:29 posle podne »
Uf, mislio sam da je manja brojka. Dakle, barem 600 puta svaki dan ja u sebe nešto uvučem, nije svejedno da li i koliko nečeg lošeg ima u tome što uvlačim.

Van mreže Robert

• Stara garda
« Odgovor #11: Maj 28, 2015, 12:20:02 posle podne »
Otkad sam navucen i na (Eleaf)UsaMix, imam +100 puff-a  :-))
« Poslednja izmena: Maj 28, 2015, 12:39:28 posle podne Robert »

Van mreže Iva

• Stara garda
Cestitke shaka za 1000 post  :pivoo  ^-^

A sto se tice naseg cuvenog doktora , uzburkao je vapersku zajednicu prilicno .
Uglavnom , nije bas da nije u pravu jer prica se i odnosi na tzv trecu generaciju koja je stvarno prekardasila sve moguce varijante ''normalnog'' parenja pa pocetnici krecu odmah sa boxevima od 100 i vise w
Sta se nalazi unutra a narocito u kopijama , pitanje je da li se prati adekvatan kvalitet
Daj Boze da znaju sta rade i da se ne povrede

Na mreži jasmina

• Vaper!
Naravno da krecu sa boxovima od 100 i vise w i sa subΩ atomizerima ili kliromizerima kad se samo o tome prica trenutno. Još kad neko zatrazi pomoc odmah mu se predlozi da batali "pocetnicku opremu" (odnosi se na neke druge forume) jer od takve opreme nema nikakve koristi a ni pomoci. I onda vidis mnogo oglasa prodajem ovo ili ono ili se vratio cigaretama jer je to manje stetno. Da ne pricamo i raznim natpisima u medijima koji su protiv ovog naseg sporta.  :sm_zbunjen

Naravno da bas ni ovo nije zdravo i svima nama je to jasno i da treba voditi racuna koju opremu i gde kupujes i kako je odrzavas. Videcemo da li ce se pojaviti neke nove ozbilje studije od naseg doktora. Ali po mom misljenju i iskustvu od 3 vise godina meni ovo manje smeta pa prema tome je i zdravije.
egoC, eCab moje prve cigarete... svašta nešto još.... od 24.1.2012.;)  8)