Autor Tema: Elektronske cigarete: za i protiv  (Pročitano 22091 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
  • ‘To Start Press Any Key'. Where's the ANY key?
Odg: Elektronske cigarete: za i protiv
« Odgovor #30: April 02, 2015, 12:17:40 pre podne »
Meni je prva briga kad se spomene prehrambena aroma u e-cig tečnostima upravo Diacetil, koji je navodno veoma opasan kad se inhalira a kad se unosi oralno tj jede/pije onda je ok.
Svi proizvođači prehrambenih aroma u svojim linijama proizvoda za e-cigarete naglašavaju upravo odsustvo Diacetila.
Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #31: April 02, 2015, 11:05:06 pre podne »
Inače diacetil je alkohol, služi kao rastvarač i nosilac arome, o čemu sam i pisao.

Edit by Inhalika: obrisan nepotreban citat posta iznad.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #32: April 02, 2015, 11:59:11 pre podne »
Diacetil nije rastvarač niti se koristi kao nosilac arome. Diacetil je aroma, jedinjenje koje nastaje fermentacijom nekih proizvoda. Ima "puterast" ukus, zato je ili sastavni deo takvih prirodnih aroma ili se dodaje u veštačke kad se želi dobiti ta kremasto-puterasta nota.

Pošto je, između ostalog, masovno korišćen u proizvodnji kokica kada je došlo do određenih zdravstvenih problema radnika u proizvodnji, opsežna istraživanja su pokazala da udisanje čak i malih koncentracija diacetila ozbiljno i trajno oštećuje pluća. Zato se taj diacetil, navodno neškodljiv kad se jede/pije, izbacuje iz onoga što treba da se udiše.

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #33: April 02, 2015, 12:25:17 posle podne »
Diacetil je C4H6O2 znači alkohol, alkohola ima puno, ne postoji samo metil i etil alkohol.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #34: April 02, 2015, 12:26:25 posle podne »
Zašto je uopšte bitno da li je ili nije alkohol?

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #35: April 02, 2015, 12:47:24 posle podne »
Pa bitno je da aroma bude 0% ili alcohol free, onda nema ni diacetila. Tako pišu na aromama.
« Poslednja izmena: April 02, 2015, 12:49:20 posle podne srmarkovic »

Van mreže NesaPA

• Senior vaper
« Odgovor #36: April 02, 2015, 12:48:05 posle podne »
Da ne tupim i ja, objasnio čovek:
Diacetil je jednostavni diketon pod nazivom 2,3-butandion i prisutan je u brojnim namirnicama kao prirodni produkt fermentacije. Najviše je vezan uz maslac i daje toj namirnici onaj poseban miris i ukus. Zato se dodaje u margarin. Prisutan je takođe u brojnim vrstama piva, primer Stout i Lager ( kod druge vrste je nepoželjan ). Posebno je vezan uz vina chardonnay i njih se bez diacetila ne može zamisliti. U Kaliforniji ga dodatno stavljaju u ovu sortu vina za koje onda govore da su «Butter Bombs». Isto tako su kokice iz mikrotalasnih pećnica na zapadu danas nezamislive bez diacetila, ono što je jako zanimljivo da sladoled ima veću količinu diacetila od kokica.
Plućna bolest kokica pojavila se kod radnika zaposlenih na proizvodnji kokica. Radi se o oštećenjima pluća zbog udisanja diacetila kroz duže vreme. Medicina rada je razvrstala bolest i dala instrukcije o zaštiti , a zapravo se sve svodi na bolje provetravanje prostora u kojima se kokice pripremaju. U svetu polu informacija, ne retko i lažnih, pojavljuju se neuki ljudi koji bi druge da poduče. Najčešće se radi o onima koji uz takva podučavanja prodaju neke svoje nazovi prirodne dodatke ishrani, koje čiste i leče sve. Zapravo se radi o tome da je diacetil štetan ako se proguta u koncentracijama višim od 25 % (koncentracije su u pravilu daleko ispod 0,1 %) u namirnicama, a isto tako nadražuje oči, disajne puteve i kožu u koncentracijama iznad 20 %. Međutim, kronično izlaganje znatno nižim koncentracijama dovodi do trajnih oštećenja pluća. The United States National Insitute for Occupational Safety and Health je prije nekoliko godina dao mišljenje o uživanju kokica iz mikrotalasne pećnice u kojima se nalazi diacetil. Oni smatraju da je problem udisanja para diacetila kod pripreme kokica i da u opasnosti mogu biti građani koji u mikrotalasnoj pećnici pripremaju minimalno dve vrećice kokica dnevno kroz 10 godina.
U koliko znate nekog ko sprema i jede 2 kesice kokica dnevno 10 god ili pojede 20 kg sladoleda na dan, ( dovoljna količina za trovanje diacetilom) on će pre svega imati zdravstvene probleme druge prirode.

Problem s kokicama za vrijeme spremanja (ne dok se jedu već ohlađene) je zapravo nebitan. Diacetil je zapravo opasnije udisati, za trovanje oralnim putem je kao što napisah potrebna količina sladoleda koja će vas sigurno ubiti na drugi način. na kraju nisam toksikolog, ali sam se dosta informisao od ljudi koji se time bave. Za sada nikom nije palo na pamet da zabrani piva, vina poput chardonnay-a ili putera zato što u sebi sadrže diacetil.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #37: April 02, 2015, 02:23:03 posle podne »
Pa bitno je da aroma bude 0% ili alcohol free, onda nema ni diacetila. Tako pišu na aromama.
Aha, na to si mislio. U tom slučaju bi trebalo da su bezbedne.

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #38: April 02, 2015, 02:36:08 posle podne »
Ove jestive arome po prodavnicama u malim bočicama NIKAKO!!!!!! Imaju i konzervansa i boje i veštačkog zaslađivača i još lom stvari!!!!!

Edit by Inhalika: obrisan nepotreban citat posta iznad.

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #39: April 10, 2015, 11:26:14 posle podne »
Jos jedna studija iz Nemacke ... ne bas po istovetnim parametrima odradjena ali i ovako je rezultat na strani e-ciga

A new study verifies that e-cigarettes are less toxic on lung cells compared to tobacco cigarettes

http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/whats-new/whatsnew-2015/198-lung-cytot  ... dr Farsalinos

Uglavnom chain oblacici su nezdraviji od obicnog parenja sa pauzama od bar nekoliko sekundi izmedju puffa jer se povecava temperatura tecnosti i dolazi do brzeg  oxidative stress and cell death sto je i razumljivo jer se i baterija vise muci ... ali i tako je mnogo manja mogucnost dobiti cancer nego puseci analogne cigarete

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #40: April 13, 2015, 01:50:42 pre podne »
Tekst o nikotinskoj zavisnosti u hrvatskoj štampi u kome se tvrdi da odvikavanje od cigareta zavisi od metabolizma i da analizom krvi može to da se utvrdi
http://www.novilist.hr/Zivot-i-stil/Zdravlje-ljepota/Zdravlje/Krvne-pretrage-omogucavaju-odabir-efikasnije-metode-odvikavanja-od-nikotina

Interesuje me da li takve analize mogu da se obave i za vapere.

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #41: April 13, 2015, 02:05:28 pre podne »
Tekst o nikotinskoj zavisnosti u hrvatskoj štampi u kome se tvrdi da odvikavanje od cigareta zavisi od metabolizma i da analizom krvi može to da se utvrdi

Interesuje me da li takve analize mogu da se obave i za vapere.

Pa nisam bas sigurna da se lecenje moze sprovesti prema brzini metabolizma razlicitim lekovima .
ONo sto rade flasteri je direktno ubacivanje nikotina , probala sam tablete nikorete u situacijama kad je bas bilo zabranjeno pusenje i samo mi je bilo muka pa sam odustala . Nikotin ubrzava metabolizam i zato se mnogi posle goje kad prestanu pusiti cak sa istom kolicinom hrane a bez dodatnih vezbi.
E sad da li nikotin ili onih 4000 dodatnih sastojaka , vise mi nije vazno
Protiv sam svih lekova jer se jedni otrovi zamenjuju drugim , mozda jos opasnijim .
Mnoge studije su uradjene i sve su na strani parenja .. pod uslovom da se ne ide na velike temperature , neke od vrlo omiljenih aroma koje imaju cudne sastave .... ali su ukusne
Verovatno mogu da se urade testovi i za vapere ali ovo je pusacki lobi koji zeli proterati cigarete iz okruzenja

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #42: April 13, 2015, 02:11:31 pre podne »
btw ... ovih dana ide reklama na teveju o nekim kokicama koje imaju fantastican ukus putera
Trik pitanje  :D
1- kokice prelivaju puterom
2- kokice prelivaju  aromom sa diacetyl-om

ja ih necu jesti

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #43: April 13, 2015, 02:35:30 pre podne »
btw ... ovih dana ide reklama na teveju o nekim kokicama koje imaju fantastican ukus putera
Trik pitanje  :D
1- kokice prelivaju puterom
2- kokice prelivaju  aromom sa diacetyl-om

ja ih necu jesti

U kokicama sa "puterom" koje se spremaju u mikrotalasnoj je diacetyl. Problem kod proizvoda sa pravim puterom je, pa ide citat iz wiki jer me mrzi da pišem "Маслац се чува до 14 дана на температури до +5 °C, а дуже од 14 дана на температури до -20 °C."

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #44: April 13, 2015, 02:39:15 pre podne »
Jasno je da u većini proizvoda sa puterom nema ni P.