Autor Tema: Elektronske cigarete: za i protiv  (Pročitano 21223 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže jav74

• Vaper!
Odg: Elektronske cigarete: za i protiv
« Odgovor #15: Februar 22, 2015, 08:33:52 posle podne »
Ja kao zdravstveni radnik svojim primjerom pokazujem i prevedoh 6 okorjelih pusaca u vapere....po meni vide da se za 1 god vaperskog staza udebljala nisam,ni jednom se prehladila nisam,ten blista,izgledam mladje....a na svaki komentar ove vrste samo kazem da to radi duvanska industrija,i da su samo na meni za 1 god izgubili 1600€,cista racunica....tu su i oni koji su ostavili smrduse "na suvo'...i udebljali se kao krmad...na njihove pakosne komentare o stetnosti ecig im odgovorim da su manje opasne od hipertenzije,dijabetesa koje su potencijalna oboljenja od gojaznosti...

Van mreže wajner

• Senior vaper
« Odgovor #16: Februar 22, 2015, 09:14:16 posle podne »
Bezobrazluk! To se zove rent-seeking, što je takodje težak bezobrazluk. Neupućenima je verovatno promakao važan detalj u video klipu iz posete Phill Busarda i Vaping Greeka kompanijama Kanger, Inokin i Aspire. Iako je izgledalo da je svrha ove posete propagandna, u par navrata je prikazano i rečeno šta je glavni cilj... Naime, sada već prilično moćni kineski proizvodjači osnovali su udruženje sa ciljem da zajednički deluju na preteću propagandu i regulatorne procese koji im otežavaju poslovanje. Oni će se očigledno uključiti u lobiranje (medijsko i političko).

Po mom skromnom mišljenju, ovakvi članci su manje deo propagande nekakve duvanske industrije, a znatno više politički poziv na lobiranje od strane medija i regulatornog establišmenta. Prilično česta praksa u Americi, a polako se pojavljuje se i kod nas.

Ko je gledao klip, mogao je videti koliko su Kinezi ozbiljni u smislu proizvodnje, a uskoro ćemo videti i koliko su pametni. Ja mislim da jesu, čim razumeju koliko je važno aktivno učešće u političkim i zakonodavnim procesima. Tu se rešavaju stvari, sve ostalo je manje-više sviranje k*.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
  • ‘To Start Press Any Key'. Where's the ANY key?
« Odgovor #17: Februar 26, 2015, 06:53:05 posle podne »
Engleski humor, prosto ga je nemoguće ne voleti :D

www.mirror.co.uk/usvsth3m/9-reasons-vapers-threat-fabric-5226971
Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #18: Mart 10, 2015, 03:12:05 pre podne »
Da li pijete kafu? Jedete li voće i povrće? Auuuuu..... :o
Pa vi ste gotovi. Što kažu "ispušili ste".....  :sad4:
Pogledajte video od 3-ćeg minuta pa nadalje a možete i ceo.
Ipak je to stručno mišljenje najkompetentnijeg doktora, a ne nešto odokativno.

Ali to je mišljenje engleza. Kako na to odgovaraju amerikanci....

Pa posle ako smete stavite drip u usta i pritisnite dugme.  :nono: Ili popite kafu a nedo bog da to iskombinujete sa nekim voćem ili povrćem.

Osim gore navedene istine postoje i druge opasnosti ovog vašeg "sporta". Kada sam jednog dugogodišnjeg pušača ponudio, čisto da proba da mi kaže kako mu se sviđa on mi je otvorio oči i o drugim opasnostima: "Jes da probam pa da me ubije struja!".  :violent4:

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #19: Mart 10, 2015, 03:17:07 pre podne »
Ja kao zdravstveni radnik svojim primjerom pokazujem i prevedoh 6 okorjelih pusaca u vapere....po meni vide da se za 1 god vaperskog staza udebljala nisam,ni jednom se prehladila nisam,ten blista,izgledam mladje....a na svaki komentar ove vrste samo kazem da to radi duvanska industrija,i da su samo na meni za 1 god izgubili 1600€,cista racunica....tu su i oni koji su ostavili smrduse "na suvo'...i udebljali se kao krmad...na njihove pakosne komentare o stetnosti ecig im odgovorim da su manje opasne od hipertenzije,dijabetesa koje su potencijalna oboljenja od gojaznosti...

Ja sam primetio da sam dosta osedeo od kako sam ostavio cigarete. Verovatno od manjka katrana u kosi....  ???

I nije tačno da ovo ne izaziva rak.... ok ne kod ljudi ali je rak za duvansku industriju i državne budžete. Ljudi moji pa zar da nam se (mislim na političare celog sveta) naši mili voze autobusima a ne avionima a ako ovako nastavimo moraće i do pijace pešice bez službenih auta a imaju nežne noge pa možda i žuljeve dobiju. Vidiš draga jav74 ti kao doktor nisi to lepo sagledala i uzela u obzir eventualne zdravstvene (a naročito finansijske) posledice po naše drage i najbitnije!!!!

Naša država najviše para dobija od akciza i poreza na cigarete, ali nismo mi najgori. Zet, koji je bio dugogodišnji pušač kaže da je porez na paklu u Nemačkoj, gde je do skora živeo, 3,75€ bez obzira na vrstu i ukupnu cenu cigareta, pa su najjeftinije cigarete 4,5€ a Malboro itd. oko 6€ ili ispod. Znači gube i duvanske industrije ali više gubi državna administracija.
« Poslednja izmena: Mart 10, 2015, 03:46:16 pre podne srmarkovic »

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #20: Mart 26, 2015, 11:47:39 pre podne »
Borba se nastavlja ,jos jedna pobeda elektricnih cigareta  :D

Najnovija studija koja nedvosmisleno dokazuje da je procenat fenola i nitrata koji su poznati kao toxini u duvanskom dimu neuporedivo mnogo manja u e-tecnostima , cak u onim koji su izvuceni iz extrata duvana za koje se pretpostavljalo da bi bile stetnije nego uobicajene
Nitrosamini ( cancoregeni)  su bili  146-1447 puta nizi a nitrati 1360  uporedjujuci 1ml u odnosu na 1 gr nikotina.
Pritom NET tecnosti ( Natural Extracts of Tobacco )koje su uzete za komparaciju sadrze nesto vise nikotin toxina nego uobicajene tecnosti u odnosu na cigarete

http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/research/research-2015/195-ecig-net

http://www.mdpi.com/1660-4601/12/4/3439 Objavljeno 24.3.2015

« Poslednja izmena: Mart 26, 2015, 11:49:39 pre podne Iva »

Van mreže jav74

• Vaper!
« Odgovor #21: Mart 26, 2015, 12:29:15 posle podne »
Java oborio grip...ali mi parenje ne smeta niti me iritira na kasalj kao sto su nekad cigare

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #22: Mart 31, 2015, 02:23:35 posle podne »
Ja ne parim u kancelariji. Na nesreću slučajno sam jednog dana povukao 2-3 puta ne razmišljajući. Znači PT2 na 5w ništa extremno pri otvorenom prozoru. I evo moja koleginica je već dve nedelje na bolovanju jer se "otrovala", odnosno rekla je šefu da joj je to verovatno reakcija što sam ja u kancelariji, koja inače nije mala, "pušio".  Ima težak alergiski laringitis. Dim cigareta joj ne smeta a i sama, ali retko možda jednom mesečno u društvu, ispuši cigaretu. Tako da znate da je para iz elektronske cigarete opasnija od pasivnog pušenja.

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #23: Mart 31, 2015, 02:37:46 posle podne »
Joooj , sta reci a ne zaplakati :(
Jednostavno je iskoristila priliku za bolovanje i da te malo maltretira .
Ja imam prijateljicu koja je nekad davno pusila cigarete i zaista ima teski laringitis kada ona sama zapali koji ide do totalnog gubitka glasa bar nedelju dana ( sto uopste nije lose  :D ) ali se nikad nije sklanjala od pusaca i nije ni imala tada probleme . Moguce da je koncentracija onih 4000 otrova osim nikotina , nesto sto joj smeta ali ne postoji dijagnoza alergija na cigarete vec samo nikotin ... a svi znamo da je alergologija jedna jako siroka i neispitana grana medicine .
Ako se zivotinje ne sklanjaju pri direktnom izlaganju pari cak je i ne primecuju , za razliku od dima cigarete ... znaci da tu nema nista stetno

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #24: Mart 31, 2015, 02:54:45 posle podne »
Čekam Kangertech SUB tank mini na 0.5oma pa za dobodošlicu, kad dođe,  ima da ga odvrnem na 50W! :kreza: Šalim se. Neću da parim u njenom prisustvu. Ona je promukla još dok sam ja koristio slobodne dane i onda kada sam došao na posao .... e tad joj se baš pogoršalo i eto ja kriv. Nije loša ona, u principu je OK, ali mislim... malo čudna, dosta hipohondra. Ja pitam npr. idem da kupim neki sok može li Šveps,ona: a ne samo voće, neće ona hemiju a verujte mi da su ti "voćni" sokovi teža hemija od koka-kole.

Nabavio sam lom slovenačkih aroma za sokove. Jedan prijatelj radi kao predstavnik slovenačke Aromatike u Srbiji. Prodaju svim našim brendovima (neću navoditi kojim da njega ne bih doveo u neprijatnu situaciju, ali verujte svim) arome, boje i zgušnjivače, i sokova kakvih hoćeš. Sada imam jagodu, breskvu, ananas, bananu, kapućino, brendi, rum, šumsko voće....itd... i extra su. Šteta što nemam dvadesetak tankova i da istovremeno uživam u raznoraznim parama. Odlične su arome i dovoljno je 3-4 kapi u 10ml. Interesantno je i da mi se kad koristim te arome a ne Atmos ili Inawera mnogo manje prljaju grejači i nema onog zagorelog na grejaču pa traje znatno duže. Jedini problem je što mi sestra stalno mazne po dve tri kapi i sokova u kući kakvih hoćeš i koliko hoćeš, stalno.
« Poslednja izmena: Mart 31, 2015, 03:02:26 posle podne srmarkovic »

Van mreže jav74

• Vaper!
« Odgovor #25: Mart 31, 2015, 09:52:44 posle podne »
Kod mene na poslu ostadose samo 2 pusaca....4 sam prevelana paru,a ostali prestali;-)

Van mreže GoranV

• Junior vaper
  • **
« Odgovor #26: April 01, 2015, 10:19:51 pre podne »
srmarkovic@
Ostalo mi u nekom mutnom secanju (ali bas mutnom) da se negde spominjalo da arome za sokove ne bi trebalo koristiti jer imaju neko hemijsko jedinjenje koje je kao stetno ako se koristi u e cigaretama, u parenju... Ja ne mogu da se setim sta je to, niti gde sam to procitao, niti sam strucan u tome, niti sam sklon vockama (sem kroz tdm desert ship + oko 10% mentola = duvansko-vocni-osvezavajuc ukus). Mozda ne bi bilo na odmet da se informises o tome, ko zna...
« Poslednja izmena: April 01, 2015, 10:52:36 pre podne GoranV »

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #27: April 01, 2015, 12:13:21 posle podne »
Ostalo je i meni malo maglovito ali ne mogu 100% da tvrdim jer  ovih dana malo proucavam Capellu  koji su veliki proizvodzac aroma i iznenadilo me da imaju prilican broj aroma koje se upotrebljavaju i u kulinarstvu sa sve receptima kako napraviti kolace ili sokove i prilicno su zastupljene kao kvalitetne .
E sad da li se pravi razlika u sastavu jos nisam dokucila jer su me vise interesovale ove za parenje jer nisu ni jeftine mada ih u usa ima u vecem pakovanju sa cenama nesto vecim nego sto mi placamo 10ml , tako da ima neke logike ali neprovereno . Pozabavicu se jos time ovih dana  ;)

Van mreže srmarkovic

• Junior vaper
  • **
  • dipl. inž.
« Odgovor #28: April 01, 2015, 02:42:55 posle podne »
Ostalo je i meni malo maglovito ali ne mogu 100% da tvrdim jer  ovih dana malo proucavam Capellu  koji su veliki proizvodzac aroma i iznenadilo me da imaju prilican broj aroma koje se upotrebljavaju i u kulinarstvu sa sve receptima kako napraviti kolace ili sokove i prilicno su zastupljene kao kvalitetne .
E sad da li se pravi razlika u sastavu jos nisam dokucila jer su me vise interesovale ove za parenje jer nisu ni jeftine mada ih u usa ima u vecem pakovanju sa cenama nesto vecim nego sto mi placamo 10ml , tako da ima neke logike ali neprovereno . Pozabavicu se jos time ovih dana  ;)

Proizvođači kulinarskih aroma otvaraju ćerke firme za proizvodnju aroma za elcig. Ja znam samo da aroma nesme da sadrži alkohol, kao rastvarač  i konzervanse da bi je bilo bezbedno staviti u tank. E sad na aromama koje sam uzeo piše 0% alkohola a sve arome su bez boja i bez konzervanasa, jer ovi posebno prodaju boje i konzervanse kako bi proizvođači mogli da miksuju. Opasne su one arome koje su u stvari koncentrati soka jer one sadrže i konzervanse i boje.

E sad ja ću ovo da parim pa ću za desetak godina da vam kažem ima li nuspojava. Grejači se sa ovim ne prljaju jer arome ne sadrže boju, providne su dok arome za ecig su bile u boji. Verovatno se  većina ovde gadi da pari providne tečnosti, al.....

Zaboravio sam da aroma mora biti bez veštačkih zaslađivača, što one aromice po samousluzi tipa rum, jagoda itd imaju. Ovo što sam ja uzeo nema ni zaslađivača. Slikaću bočice kad stignem kući.
« Poslednja izmena: April 01, 2015, 02:47:14 posle podne srmarkovic »

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #29: April 01, 2015, 10:37:32 posle podne »
Proizvođači kulinarskih aroma otvaraju ćerke firme za proizvodnju aroma za elcig. Ja znam samo da aroma nesme da sadrži alkohol, kao rastvarač  i konzervanse da bi je bilo bezbedno staviti u tank. E sad na aromama koje sam uzeo piše 0% alkohola a sve arome su bez boja i bez konzervanasa, jer ovi posebno prodaju boje i konzervanse kako bi proizvođači mogli da miksuju. Opasne su one arome koje su u stvari koncentrati soka jer one sadrže i konzervanse i boje.

E sad ja ću ovo da parim pa ću za desetak godina da vam kažem ima li nuspojava. Grejači se sa ovim ne prljaju jer arome ne sadrže boju, providne su dok arome za ecig su bile u boji. Verovatno se  većina ovde gadi da pari providne tečnosti, al.....

Zaboravio sam da aroma mora biti bez veštačkih zaslađivača, što one aromice po samousluzi tipa rum, jagoda itd imaju. Ovo što sam ja uzeo nema ni zaslađivača. Slikaću bočice kad stignem kući.

VZ koncentrati aroma su na alkoholnoj bazi ... a i dosta njih VG razredjuju sa alkoholom/votkom  umesto destilovanom vodom jer pojacava TH
Tako da ne mislim da je tu alkohol problem koji ionako vecim delom ispari na vrelom grejacu dok stigne do pluca u vidu pare
Uljane arome su problem i nikako ih ne koristiti kao ni konzervanse .
Sa druge strane PG je uglavnom nosilac arome  a za njega je vec utvrdjeno da nije stetan . Boje i konzervansi naravno stete ... i tu mi je pala na pamet skorasnja diskusija oko Eleaf tecnosti ... ja ih nisam koristila do sada ali sve sto nema tamne boje je svakako ''coil frendly liquid'' i ne znam zasto bi se neko ''gadio'' na providne kad je to bolja varijanta a bitan je ukus .
Meni vise smetaju i nisam sigurna da bi  parila one drecavo zelene , pinkaste , fluoroscentno obojene tecnosti uz gomilu citrusa ... pa se posle pitaju zasto im tankovi i gumice budu brzo pojedeni
Postoje regularni dodaci za tecnosti pa i zasladzivaci ... mislim da ih ima u linku koji sam okacila negde ... ali istina je da ljudi  koriste i ono sto ne bi smeli ... kao limunov sok ili steviu ... ali dokle god prave samo za sebe i znaju sta svesno rade ... njihov problem
Ocekujem izvestaj za 10 godina , kakve su aromice  :D