Autor Tema: Večita dilema: M2L ili D2L?  (Pročitano 499 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
  • ‘To Start Press Any Key'. Where's the ANY key?
Večita dilema: M2L ili D2L?
« Topic Start: Maj 20, 2017, 10:39:30 posle podne »
Prve e-cigarete su se koristile u skladu sa performansama koje su omogućavale tadašnje baterije i grejači. Nekim korisnicima je to bilo dovoljno i uspešno su ostavili cigarete (među kojima sam i ja), drugim korisnicima e-cigareta nije uspela da zameni duvan. Među ovom drugom grupom je veliki procenat onih koji se nisu na uspešan način prilagodili pravilima korišćenja e-cigarete, bilo da nisu umeli ili to nisu ni hteli, i takvim korisnicima su uređaji cureli, zagorevali, itd... Onda, pošto se nikotin iz e-cigarete apsorbuje prilično drugačije nego onaj iz duvana, jednoj grupi korisnika je nedostajalo jačine, oštrine itd...

Logično rešenje za nedostatak jačine je bilo da povećaju grejači i snaga na kojoj se pari, a da bi to radilo kako treba bilo je potrebno povećati i dotok tečnosti a onda i dotok vazduha. Ovo je rešilo i druga dva najčešća problema (curenje i zagorevanje) i u tom momentu, a ako ne grešim radi se o periodu 2014-2015. je parenje u svetu bilo u (po mom mišljenju) najboljoj poziciji do sad. Tadašnji aktuelni fabrički (Protank, ONE, Nautilus) i  RBA (Kayfun Lite i V4, Ruža itd...) atomizeri su mogli da zadovolje svakog vapera, uz odgovarajuću bateriju. Trebalo je samo lepše rešiti punjenje atomizera, možda popraviti kapacitet nekih tankova... Ali, odjednom je izbacivanje većeg oblaka pare umesto sporednog efekta postalo glavni cilj, pa se ovo povećanje protoka vazduha i tečnosti počelo dizati u nebesa. Nastaje sasvim novi tip atomizera koje korisnik mora koristiti uvlačenjem pare direktno u pluća (D2L, eng. Direct to Lung), za razliku od dosadašnjeg gde se para na "prirodan" način prvo uvlačila u usta pa onda u pluća (M2L, eng Mouth to Lung).

I tu se na žalost ne staje, nego se ludilo produbljuje sve većim otvorima za vazduh kojih sad ima po 2 ili 3, pa se ova nova grupa atomizera naziva "pravim" d2l atomizerima za razliku od pređašnjih, "restricted" iliti ograničenih d2l atomizera. Logično pitanje je, naravno, dokle će to da se nastavi. Primena TPD-a, koja kreće od sutra, će svakako ograničiti dalje divljanje dizajnera, ali je pravo pitanje gde smo sad i kako danas koristimo svoje atomizere.

Moj stav o M2L ili D2L dilemi je svima poznat. Ceo život sam kao mlad majmun  ^-^ hteo sve da probam, na kraju krajeva i ova Inhalika priča je tako nastala  ::namig  Isto tako sam se i sa D2L atomizerima poigrao na samom početku njihovog razvoja. Naravno da sam se mogao navići na takvo korišćenje, ne traži ono neku specijalnu veštinu ili posvećenost, ali sam se zapitao: čemu to? Ovo je valjda znak da sam postao zreliji  :-))

Osim zdravstvene i bezbednosne dileme, o kojoj ni danas nemamo 100% validne informacije, pojavilo se i pitanje potrošnje (i baterija i tečnosti) i vizuelnog efekta takvog načina koiršćenja. Dakle sve veliki minusi: mnogo više baterije i tečnosti dnevno, glomazniji uređaji, nemogućnost korišćenja u zatvorenom prostoru koji delim sa nekim ko nije baš primoran da me trpi... a jedini "plus" bi trebao da bude nešto drugačiji ukus? Naravno da sam takvu dilemu rešio tako što sam d2l za vjeki vjekov izbacio iz daljih razmatranja  ^-^
Svestan sam da je svaki čovek sklon opravdavanju i racionalisanju svojih izbora, ma koliko drugima delovali loši, i zato niko od nas ne može sa 100% sigurnosti da tvrdi kako je odlučio objektivno i najbolje moguće. Međutim, pošto sam svakodnevno u kontaktu sa velikim brojem raznoraznih vapera, čvrsto sam uveren da je moj izbor "m2l, nipošto d2l" ako ne najbolji onda barem dovoljno blizu najboljem izboru  :pusac2

Šta me povuklo na ovoliko piskaranje subotom uveče? Jedan kolega vaper se u FB grupi požalio da zbog određenih zdravstvenih problema mora hitno da pređe na m2l atomizere, pa mu treba preporuka jer ih odavno ne prati. Malo kasnije je i objavio o kakvim se to zdravstvenim problemima radi:

Citat
Nije mi problem da napišem moje iskustvo,ali ne želim ni sa kim da se ubedjujem, nadmudrujem itd.
Pre svega da napomenem da već duže vreme trošim 30+ ml tečnosti, i to je glavni problem!

Igrom slučaja sam morao zbog procedure da posetim pulmologa, kada je pogledao rentgenski snimak doktor je bio potpuno zbunjen. Da sada ne dužim, kroz priču sam mu više puta napomenuo da sam korisnik e-cig na šta mi je stalno odgovarao da to ne može biti uzrok, sve dok nisam izvadio IJOY LUX sa sa Moradin tankom i povukao onako momački . Tek tada doktor ozbiljno uzima u razmatranje e-cig kao uzrok problema i konstatuje da je količina pare prevelika i da to bar u mom slučaju pluća ne mogu da podnesu... i to je ono glavno što bih imao da vam ispričam. Ima tu još gomilu stvari ali ko će sada sve to da iskuca. Uglavnom, 5ml dnevno sa 10 -20 mg nikotina manje šteti nego 30-40ml sa 0 mg nikotina. Unapred se izvinjavam ako sam nekog uvredio ,ali ovo je moje lično iskustvo

Bez sumnje, o ovoj temi bi svaki vaper trebao dobro da razmisli. Voleo bih da čujem i mišljenja drugih, pogotovo onih koji su prešli na d2l.

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Van mreže chikavili

• Vaper!
Odg: Večita dilema: M2L ili D2L?
« Odgovor #1: Maj 20, 2017, 11:26:16 posle podne »
5 godina iskljucivo m2l.
Probao nekoliko puta d2l i ne svidja mi se konceptualno. Vaping posmatram kao uzivanje a ne sport, a i ne pokusavam nikoga da zadivim.
I na kraju krajeva, oduvek sam sumnjao da d2l moze imati neugodne zdravstvene posledice.

Sent from my Texas Instruments Scientific Calculator using Tapatalk

Van mreže dding

• Junior vaper
  • **
« Odgovor #2: Maj 21, 2017, 12:02:25 pre podne »
Lik je pario 30ml dnevno,meni 10 ml traje najmanje 5 dana i to kad parim do iznemoglosti. On je disao paru, naravno da ce da škodi.

Sent from my Smartphone6.1 using Tapatalk

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #3: Maj 21, 2017, 12:37:35 pre podne »
Da, ali koju opremu ti koristiš a koju on? Problem je što sa "naprednijom" d2l varijantom potrošnja od 20-30ml dnevno uopšte nije teško dostižna.

Van mreže Boka

• Novajlija
  • *
  • Ljubav je pokretač!💖Samo pokretač...🌪🌪🌬💞
« Odgovor #4: Maj 21, 2017, 10:38:05 pre podne »
Moram da se nadovežem, moj način uvlačenja pare, je nešto između M2l i DL. Kad povučem paru deluje kao da ide direktno u pluća, mada je ja zaustavim, izraziću se ovako; bukvalno do korena jezika, do grla, uvučem onoliko pare koliko mi je potrebno, a ostatak verovatno "nestane"... Nisam smišljala ovaj način, nekako je došlo samo od sebe, prirodno. Ni ja ne bih želela da se inhaliram parom, ali ovaj način mi daje jaču aromu. Koristim kremaste i voćne tečnosti. Naravno, ukoliko se dogodi da ipak ne uspem da zadržim tu, veću, količinu pare, zakašljem se. Pogotovo ujutro, dok ne popijem prvu kafu. A što se tiče količine pare, apsolutno se slažem, da smeta ljudima, npr. sa kojim radim. Nije mi rečeno, ali izbegavam da pravim čak i one malo veće oblake pare! Nekako razmišljam o tome kao o nepristojnosti! 3 dana mi traje 10ml. od 0, 3mg nikotina. Pri tom da sam napravila veliki skok sa 0,12mg, na 0,3mg nikotina, pa pretpostavljam da se još prilagođavam tom naglom smanjenju nikotina.

Poslato sa NEM-L21 uz pomoć Tapatoka

Ja sam Boka_vapegirl🌬devojka iz centra sa belim 🐩, ponosna tetka,TVasistent director🎬,model 💅,glumac🎭, fotograf📷, profesor srpskog jezika📚, večiti student 🎓, najviše volim svoj bajs🚴,...🤗 Ja sam ono što verovatno ne želite🙅 pored sebe, 😈jer bih vas mazila😇, davila 😌i zvala Ðoka_Ðole!🌬

Van mreže jokjuar

• Senior vaper
  • Animals should not try to act like people...
« Odgovor #5: Maj 21, 2017, 10:47:53 pre podne »
Kod mene tu nema dileme, d2l je loš po pluća, bilo šta osim vazduha je sumanuto udisati u tolikim količinama. Cenim da je bolje da se vrate na pljuge nego da sabijaju 20 i više ml tečnosti dnevno.
Ja sam trenutno na 5-6 ml dnevno, i to 0.3mg, ali mi je uvek u rezervi 0.6  u jednom atiju, ako krenem da purnjam nekontrolisano potegnem par puta i smirim živce
"Oh freddled gruntbuggly, Thy micturations are to me As plurdled gabbleblotchits on a lurgid bee. Groop, I implore thee, my foonting turlingdromes, And hooptiously drangle me with crinkly bindlewurdles, Or I will rend thee in the gobberwarts With my blurglecruncheon, see if I don't!"

Van mreže dding

• Junior vaper
  • **
« Odgovor #6: Maj 21, 2017, 12:28:44 posle podne »
Kada sam počeo da parim bilo je to da bih cigarete zamenio zdravijom alternativom,vremenom sam više zavoleo paru nego dim.One prve elektronske cigarete (ja sam koristio t2 iz e feel-a) su stvarno bile loše, po meni. Sad parim tron na 12w sa tečnošću jačine 12mg i ima i ukusa i pare.Nekako se sa tom "naprednijom" d2l tehnologijom zaboravila početna ideja elektronske cigarete . to je samo moje skromno mišljenje,možda i nisam u pravu.

Sent from my Smartphone6.1 using Tapatalk

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #7: Maj 21, 2017, 12:44:19 posle podne »
Slažem se, agresivno d2l korišćenje je totalna suprotnost od onoga što vape treba da bude.

3 dana mi traje 10ml. od 0, 3mg nikotina.
Cenim da je ovo više nego prihvatljiva dnevna potrošnja, tebe ne treba da brine da li si m2l ili d2l korisnik sve dok se ovo ne otrgne kontroli.

Ja sam trenutno na 5-6 ml dnevno, i to 0.3mg, ali mi je uvek u rezervi 0.6  u jednom atiju, ako krenem da purnjam nekontrolisano potegnem par puta i smirim živce.
Super fora, koju sam X puta drugima preporučivao - a evo ko zna otkada mi nije palo na pamet da probam tako sebi da smanjim ponekad preteranu potrošnju  :glavauzid Sad će jedan atomizer samo tome da posluži.

Van mreže jokjuar

• Senior vaper
  • Animals should not try to act like people...
« Odgovor #8: Maj 21, 2017, 01:18:05 posle podne »
Svako skidanje sam tako regulisao, sve za 3, i uvek malo šteka ove jače. Ovih dana ću da odem do Slađe da uzmem neki KtS 6mg, jer ovo što imam mi je pri kraju, a još uvek nisam sto posto zadovoljen sa 3mg...

Sent from my T03 using Tapatalk

"Oh freddled gruntbuggly, Thy micturations are to me As plurdled gabbleblotchits on a lurgid bee. Groop, I implore thee, my foonting turlingdromes, And hooptiously drangle me with crinkly bindlewurdles, Or I will rend thee in the gobberwarts With my blurglecruncheon, see if I don't!"

Van mreže goricilo

• Novajlija
  • *
« Odgovor #9: Septembar 19, 2017, 09:00:43 posle podne »
mislim da dl sluzi da se pravi vazan a ml je pravi ugodjaj bivsih analognih koje su zlo koje sam ostavio pre dve godine,zahvaljujuci citanjem raznih srpskih foruma.

Van mreže MirkoT

• Novajlija
  • *
« Odgovor #10: Septembar 28, 2017, 04:36:40 posle podne »
Uh, citam ovo i sve vise kontam da je trebalo vise da citam iskustva vapera i sta rade, a ne na svoju ruku sve, jer mi nest sa kolicinom nikotina koji koristim ne pase :)

Licno mi ne prija D2L, mada sam jedva probao malo sa eVicom. Zapoceo sam sa M2L i najbolje mi prija. Ni dim cigarete nisam uvlacio direktno u pluca, ne znam sto bih ovo. E sad, mozda gresim negde. Npr kod D2L obicno mi reze grlo i, bogme, umem da se zakasljem (mada ja ne biram glave koja je za sta, na jednom istom sam uvlacio M2L i probao D2L). E sad, kontam da to ima veze i sa nikotinom, zar ne? Ja koristim nekih 3-5ml dnevno - 1,8 nikotina. Kontam nesto da slabo ljudi koriste toliko jak :) Ali M2L, ako koristim tipa 1,2 nikotina, gotovo da ne osecam. Sta vise, kada sam Gothic probao, 1,8 nikotina, iako mi je super ukus, deluje mi dosta slabiji (kontam zbog odnosa PG/VG), nego npr neki sa odnosom 50-50. E onda pojacavam snagu, da osetim mal jace.
Ako 50-50, sa 1,8 nikotina uvucem direktno u pluca, hocu da se us... uskasljem :)

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #11: Septembar 28, 2017, 05:34:15 posle podne »
D2L se koristi sa slabijim tečnostima, svakako i tada par dana "dere" i cepa pluća ali se čovek navikne pa mu ono od pre bude slabo. Zato je bolje izbegavati ga u potpunosti ili barem kombinovati sa klasičnim M2L kako se ne bi izgubio osećaj.

Van mreže Iva

• Stara garda
« Odgovor #12: Septembar 29, 2017, 02:17:34 posle podne »
Probala , kupila par stvarcica za D2L , shvatila kuda to vodi , nije mi se dopalo i expresno vratila na M2L
Ne verujem da bas moze i da se mixa , bar ja nisam uspela jer je razlika u svemu , nacinu parenja ,jacini nikotina u tecnostima, potrosnji sto je najmanji problem kad sam pravis tecnosti ...
Konja koji pobedjuje , ne treba menjati  :pusac1

Van mreže Shaka Zuluf

• Hroničar svakodnevnice
« Odgovor #13: Septembar 29, 2017, 06:40:27 posle podne »
Znam nekoliko vapera koji koriste i M2L i D2L. Verovatno jeste cimanje nosati različite jačine tečnosti, ali i to ima svoje draži. Na mnogim aromama se ukus na D2L razlikuje u odnosu na onaj sa M2L.